excelore

0
0 items
No products in the cart.

Pierwszy skrypt w VBA – “Witaj Świecie”

Programowanie w VBA (Visual Basic for Applications) w Excelu może być potężnym narzędziem do automatyzacji zadań i pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Dziś rozpocznijmy naszą przygodę od podstaw i napiszmy nasz pierwszy skrypt “Witaj Świecie” w VBA.

Rozpocznijmy od otwarcia programu Microsoft Excel. Następnie utwórzmy nowy arkusz lub otwórzmy istniejący, z którego chcemy korzystać.

Jak otworzyć edytor VBA?

Zanim zaczniemy do napisania pierwszego skryptu, dodajmy zakładke dewelopera do naszego Excela.

Aby to zrobić:

  • Kliknij “Plik”.
  • Wybierz “Opcje”.
  • Kliknij “Dostosuj Wstążkę”.
  • Zaznacz “Deweloper” na liście i kliknij “OK”.

Pojawi się zakładka “Deweloper” na wstążce.

Teraz, będąc na zakładce “Deweloper”, kliknijmy na przycisk “Edytor Visual Basic”. To spowoduje otwarcie Edytora VBA, gdzie będziemy pisać nasz kod.

W Edytorze VBA pojawi się okno, które przypomina edytor tekstu. Tak jak w innych językach programowania, tutaj nie mogło być inaczej. Zaczniemy od napisania pierwszego skryptu – Witaj świecie. Skrypt ten ma za zadanie wyświetlić komunikat o tej właśnie treści

							
							
					Sub WitajSwiecie()
    MsgBox "Witaj Świecie w VBA!"
End Sub				
			

Ten skrypt wywołuje okno dialogowe, które wyświetla komunikat “Witaj Świecie w VBA!”.

Skrypt napisany? Teraz czas go uruchomić

Po napisaniu skryptu możemy go uruchomić. Istnieją różne sposoby na to, ale jednym z najprostszych jest przypisanie skryptu do przycisku na arkuszu kalkulacyjnym. Oto jak to zrobić:

  1. W Arkuszu kalkulacyjnym przechodzimy do zakładki Deweloper -> Makra, wybieramy nasze makro i klikamy uruchom.

  2. Możemy również makro przypisać do przycisku / kształtu który utworzymy w arkuszu. W takim razie wstawiamy kształt jaki chcemy (Wstawianie -> Kształty -> Wybieramy oraz przenosimy do Arkusza. Następnie klikamy na wybrany kształt prawym przyciskiem myszy -> Przypisz makro. Wybieramy nasze makro i po kliknięciu w element uruchomi się automatycznie skrypt.

I to wszystko! Napisaliśmy nasz pierwszy skrypt w VBA, uruchomiliśmy go i przypisaliśmy go do przycisku na arkuszu kalkulacyjnym. To początek Twojej przygody z programowaniem w Excelu za pomocą VBA. Z czasem możesz eksperymentować i tworzyć bardziej zaawansowane makra do automatyzacji swoich zadań. Powodzenia!

 

Pozostaw po sobie ślad. Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do darmowego newslettera i otrzymuj darmową wiedze na swoją skrzynkę mailową

Zaobserwuj socialmedia

excelore

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie znajdziesz m.in. gotowe szablony które możesz wykorzystać w życiu codziennym.

Odkryj tajniki Excela na naszym Instagramie

Czy chcesz pogłębić swoją wiedzę o Excelu, dowiedzieć się o najnowszych trikach i skrótach klawiszowych, a także być na bieżąco z trendami w arkuszach kalkulacyjnych? Dołącz do nas na Instagramie, gdzie codziennie dzielimy się cennymi poradami, inspirującymi przykładami i aktualnościami ze świata Excela.

Sprawdź nasze produkty

Faktura, Rachunek dla działalności

24,99 

Ewidencja działalności niezarejestrowanej

24,99 

Budżet domowy

49,99